"Başörtülüyü İndiren Komutanı Kutluyorum"

'Eğitim Haberleri' forumunda intibah tarafından 28 Kas 2007 tarihinde açılan konu

1. intibah

intibah Site Yöneticisi

Tevhide'yi kürsüden indiren komutanı başka bir açıdan kutlayan yazarın makalesi...
    27 Kasım 2007 / 15:11
    Reklam

Türbanlı kızı kürsüden indiren komutanı kutluyorum!

“Burası devlete meydan okunacak yer değildir! Bu kadına haddini bildirin!” cümlelerinin kulaklarımızı tırmaladığı günler aklıma geldi yine.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hala görevde mi acaba diye düşünmeden edemedim!!

Birkaç gündür medyada dolanan “Türbanlı kızı kürsüden indiren komutan!” başlıklı haberle ilgili birçok yazı ve yorum yayınlandı. Herkes komutana kızıyor! Bence hiç kimsenin komutana kızmaya hakkı yok! Komutan kendi inandığı doğruyu yapmış.

Ben komutana kızmadığım gibi cesaretini tebrik etmemiz gerektiğini düşünüyorum! Düşünsenize, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan, Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanı olduğu bir ülkede komutan, inandığı doğruyu söylemekten vazgeçmemiş. Bu cesaret kutlanmalı!

Konukların büyük bir kısmının, kendilerinin yada eşlerinin başörtülü olduğu bir ortamda, programa müdahale ediyor ve kompozisyon yarışmasında “Bir Öğretmen Olmalı” başlıklı yazısıyla birinci olan kızı kürsüden indirmeye cesaret edebiliyor!

* * * * *

Başörtülü genç kızlara en büyük sıkıntıyı kim yaşattı? Bu soruya hemen “Başörtüsüne düşman olanlar tabi!” diye cevap vermeyin. Bence yanılırsınız. Bana sorarsanız başörtülü kızlara en büyük sıkıntıyı, başörtüsüne karşı olmadığı halde, hatta ailesi örtülü olduğu halde, başörtülü kızlara kıyafetlerinden dolayı iş vermeyen kurum sahipleri ve yöneticileri yaşattı.

Bizim dindar camiada bu komutan kadar cesur kaç kişi var? Hala şirketinde başörtülü insan çalıştırmayan dindar bir insanın, bu komutana kızmaya ne hakkı var? Dindar insanların sermayesiyle kurulmuş kurumları yöneten insanlar bile bu cesareti gösteremedi. Koltuğunu koruma adına sergiledikleri tavırlarını, kurumu koruma kılıfı arkasına saklayanlarla ilgili düşüncelerimi, daha sonra paylaşacağım sizlerle.

* * * * *

Programı düzenleyenlere niçin hiç kimse bir şey söylemiyor? Bence asıl eleştirilmesi gerekenler programı düzenleyen diğer yetkililer. Komutanda ki cesaretin yarısına sahip olan bir tane Allahın kulu yok muydu orda? Birisi de ayağa kalkıp komutana;

“Burası sizin komuta ettiğiniz kışla değil! Bizler de sizin emir erleriniz değiliz! Bu programı biz düzenledik. Biz burada bir kompozisyon yarışması düzenliyoruz. Kıyafet balosu yapmıyoruz! En güzel yazıyı kim yazmışsa ödülü ona vereceğiz!” diyebilme cesaretini niçin gösteremedi?

Programı düzenleyenler bunu söyleme cesareti gösterebilseydi sonuç nasıl olurdu sizce?

Komutan kışlasında değil, halkın içinde olduğunu anlayacak ve susmak zorunda kalacaktı. Belki de programı terk edip gitmek zorunda kalırdı.

Yazdığı kompozisyonla birinci olan Kozan İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Tevhide Kütük Kompozisyonunu okuyarak programı devam ettirecekti.

* * * * *

Bu arada bende o kompozisyonu merak ettim! Bir öğretmen olarak, ilçe birincisi olan bir kompozisyonu okumak isterdim. Bende komutana en çok bunun için kızdım! Tevhide Kütük bana kompozisyonunu ulaştırırsa mutlaka köşe yazısı olarak burada o yazıyı yayınlarım.

* * * * *

Komutanım sizi cesaretinizden dolayı kutluyorum! Umarım bizimkiler sizlerden cesur olmayı öğrenirler.

Hakka inananlar güce inananlar kadar cesur olmadıkça sonuç değişmeyecek.

Cesaretin bittiği yerde esaret başlar!

Cesur olan kazanır!

Sait Çamlıca/haber7

2. imgelem

imgelem New Member

Ynt: "Başörtülüyü İndiren Komutanı Kutluyorum"

Hayır! Genç bir kız insanların önünde onuruna basıla basıla indirileceğine; girişte ya da insanların önüne çıkmadan baş örtüsü konusunda uyarılsaydı. Bu çok sıradanlaşmış bir duruma dönüştü çünkü. İğrenç olan hangi nedenle olursa olsun genç bir kızın insanların önünde küçük düşürülmeseydi.

İmgelem

3. aysee

aysee New Member

insanı giyim tarzından değerlendirmemek gerekir ki bireysel şekilde yani kişiliğiyle değerlendirmek gerekir her ne nasıl olursa olsun herkesin bir gururu vardır toplum içinde değil daha kimsenin olmadığı mekanda söylenmesi ve daha nazik bir şekilde olması kanaatindeyim ki biz toplum olarak,kişilere karşı davranışlarımızı dikkatli yapmıyor ve bir şekilde onları küçümsüyoruz.Peki bu davranışların bizim başımıza geldiğini düşünsek savunma mekanizmasına geçeriz .(bu da zaten insan olmanın doğasında var).

4. aysee

aysee New Member

Kimseye karşı kızgınlık yok ama bir genç kız sonuçta acaba ne kadar üzülmüştür o kişinin belki bu olaylar yüzünden ruh sağlığı da bozulabilir bu gerçekten önemli bir konu

5. alperen35

alperen35 New Member

yasalara tabiki her TÜRK vatandaşının özenle uyması gerekir.Anayasada kılık-kıyafet yönetmeliği kadar, herkesin eğitim hakkı ve eğitimde fırsat eşitliği var.İnancı gereği gelişim çağındaki bir kızımız böyle rencide edilmemeliydi.TÜRK Milleti cesaretiyle varlığını korudu,Cesaret tabiki gereklidir ama başkalarının yıkımına neden olan cesaret te tebrik edilecek bir cesaret olarak görülmemelidir...

6. anaokullu

anaokullu New Member

:( :(

7. BANU

BANU New Member

Bu cesaretmi ?..Hayır...Bu sadece masum insanlara diş geçirme örneği...Aynı komutan acaba kendi çalışma alanındaki haksızlıklara ne kadar sesini çıkarabiliyor?..Üst ya da ast farketmez...Ne kadar duyarlı olabiliyor ki?...Hİç inandırıcı değil..Gün gelir devran döner elbet.. :mad:

8. BANU

BANU New Member

Haksızlıklara tahammül edilir mi arkadaşım...!Rica ederim yuvano...

9. şimal55

şimal55 New Member

insan bir nebze olsun karşısındaki insanı düşünür...onu rencide etmez...hiç mi saygı bunlarda...sevgi zaten yok bari saygınız olsun...o kızın ruh halini hiç mi düşünmüyorlar...yazık...kendi ülkende gördüğün muameleye bak...bu kızın ninesi cepheye böyle olalım mı diye mermi taşıdı...o kızın ninensi mermi taşırkn başörtülü değil miydi...onlar bu savaşı yapmasaydı bu komutan özgür bir ülke de yaşar mıydı...

10. elma_kurdu*

elma_kurdu* New Member

yazıdaki görüşe katılıyorum. komutanın sözü orda geçmez. davet edilmişse edebiyle otursun, haddini aşmasın :mad:

11. şehzade

şehzade New Member

farklı bir pencereden bakmış olaya... yazıya katılıyorum ama komutanı kutlamıyorum kınıyorum
    hiç kimsenin böyle bir alanda bir insanın onurunu kırması , onu topluluk içinde rencide etmesini
    kabul edilemez buluyorum ... yazıklar olsun bu zihniyettki insanlara :mad:

12. camellia

camellia Guest

Bence komutan doğru olanı yapmış. Siz hanginiz ninelerinizi türbanlı anımsıyorsunuz? Bizim kültürümüzde türban yoktur. Türban Amerikan emperyalizminin onlara giydirdiği bir üniformadır. Siyasi bir simgedir.

13. intibah

intibah Site Yöneticisi

Türban, başörtüsü, yaşmak, çember ne farkeder... İsteyen istediğini giyer bu hiçbir yasayı ilgilendirmez. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu yasaklar bitecek sevgili camellia..

14. camellia

camellia Guest

Çok şey farkeder, bizim ninelerimiz televizyonlara çıkıp "Ben Atatürk'ü sevmiyorum, İngilizler'i seviyorum, Humeyni'yi seviyorum." demiyorlardı. Kimse sömürge olmak için yanıp tutuşmuyordu, hem de dinine bile saygı duymadıkları insanların sömürgesi. Bizim ninelerimiz tarih yazdı, bunlar daha o tarihi bile bilmiyorlar, bilemezler de! Kafalarının dışını süsleyene kadar biraz da içini süslesinler vatan sevgisiyle!!! İnsaf!!!

15. canan73

canan73 New Member

insanların kafalarının içine değil,dışına baktığımız sürece olduğumuz yerde sayarız.Bu ülke için çok şey yapabilecek insanları küstürmemek gerekir diye düşünüyorum.

16. camellia

camellia Guest

Ne yapabilirler örneğin? Bugün gözyumduklarınız yarın size göz açtırmayacaklar. Bir de böyle düşünseniz?

17. intibah

intibah Site Yöneticisi

2 kişi çıkıp konuşmuş. bu sadece 2 kişinin görüşü siz neden genelleme yapıyorsunuz? Sizde milyonlarca insanın kafasını okuma özelliği mi var, müneccim misiniz?
    Şu anda bir darbe süreci var. Sizin zihniyetinizdeki insanlar demokratik gibi görünüyor ama demokratiklikleri sadece kendilerine.
    Herkes benim gibi düşünsün benim gibi giyinsin. Bu faşizimden başka birşey değildir.

18. camellia

camellia Guest

Darbe olduğunda geriye mi gideceğiz? Şu anda ileriye mi gidiyoruz peki? Askerden neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz ki?

19. intibah

intibah Site Yöneticisi

Darbe olduğunda geriye mi gideceğiz?
    [/quote]

İnanılır gibi değil her darbede memleket 20 sene geriye gitmiştir. bunu darbecilerin kendileri söylüyor. Dünyanın bütün aklı başında ülkeleri darbecileri hapse atmış yada asmış. Bizimkiler hala sokakta geziyor. Cezasını çeken anca 3-5 tanesi.
    Milletimiz uyanıyor merak etmeyin hepsi cezasını çekecek.
    Milletin görüşüne saygı duyan askere saygım var. Onları ben seçmedim, onlar atanmışlardır.
    Benim ve sizin seçtiğiniz insanlara da saygı duymak zorundadırlar.
    Herkes görevini yapacak.
    Askerin görevi siyaset değildir.

Şu anda memleketimiz darbeciler yüzünden geriye gidiyor. 2 sene öncesine kadar bu lanet darbeci çeteler yüzünden bir duraklama başlamıştır. Merak etmeyin onlarda halledilecektir.

20. camellia

camellia Guest

İnanılır gibi değil her darbede memleket 20 sene geriye gitmiştir. bunu darbecilerin kendileri söylüyor. Dünyanın bütün aklı başında ülkeleri darbecileri hapse atmış yada asmış. Bizimkiler hala sokakta geziyor. Cezasını çeken anca 3-5 tanesi.
    Milletimiz uyanıyor merak etmeyin hepsi cezasını çekecek.
    Milletin görüşüne saygı duyan askere saygım var. Onları ben seçmedim, onlar atanmışlardır.
    Benim ve sizin seçtiğiniz insanlara da saygı duymak zorundadırlar.
    Herkes görevini yapacak.
    Askerin görevi siyaset değildir.
    [/quote]

Askerin görevine siz karar veremezsiniz. Temiz bir toplum ve temiz siyaset yapsaydınız konuşmak zorunda kalmazlardı!

Bu Sayfayı Paylaş