Bir Kadın Düşmanı/Reşat Nuri Güntekin

'Kitap Özetleri' forumunda badem tarafından 11 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

 1. badem

  badem Guest

  Adnan Paşa Erzurum’da görev yapmakta olan bir komutandır. Kızı Sara ve karısını yaz tatilinde İstanbul’dan Erzurum’a gelmesini istemektedir. Fakat kızı Sara Erzurum’a gitmek istemez. Çünkü oraya gidince yollar tıkanabilir, bir sene boyunca orada kalabilirdi. Düşüncesini babasına söylemiyordu. Mecburen mektubunda “babacığım seni çok özledim ve yaz tatilinde geleceğim” diye yazdı.
  Sonra da annesinin ve doktorun ağzından “Sara böyle bir yolculuğa çıkamaz, çok halsiz kalmış” diye mektup yazdırdı. Babası da bunun üzerine Erzurum’a gelmemesine izin verdi.
  Sara hastalığını bahane ederek dinlenmek ve iyice iyileşmek için yaz tatilini dayısı Rıza Bey’in zeytinliğinde geçirecekti. Aslında Sara oraya da gitmek istemiyordu. İstanbul’da kalıp her gece eğlencelere katılmak istiyordu. Erzurum ziyaretinden kurtulmak için zeytinliğe gitmek zorundaydı.
  Sara’nın dayısının yanına gitmesine birkaç gün kala arkadaşı Nermin İstanbul’a geldi. Sara’ya telefon açıp görüştü. Sara başından geçen olayları anlattı. Bunun üzerine birbirlerine mektup yazacaklarına dair söz verdiler.
  Sara gemiyle dayısına giderken denizden gelen çığlıklar duydu. Gemiden aşağıya baktığında bir adamın boğulmak üzere olduğunu gördü. Güverteye geldiğinde adamı kurtarmak için kimsenin hareket etmediğini gördü. Bunun sebebini kaptana sorduğunda bu adamın aslında iyi bir yüzücü olduğunu , numara yaptığını ve her yolculukta herkesi korkuttuğunu öğrendi. Bu adam bir sporcuydu ve her sene kamp yapmak için buraya geliyordu.
  Sara denizde boğuluyormuş numarası yapan kişinin lakabının Homongolos olduğunu öğrendi. Adını kime sorduysa öğrenemedi. Bu Homongolos diye anılan kişi orta boylu, kaplan gibi kuvvetli ve sert bir yapıya sahipti. Kısa kıvrık saçları, sivrice başlı, çıkık alınlı, çekik gözlü, arkaya kaçan yassı sakalları ve aynen kaya balığına benzeyen çok çirkin bir adamdı.

  Sara köye geldiğinde büyük bir sevgiyle karşılandı. Sara köye iner inmez önce biraz köyü dolaştı. Dışarıda herkes ona büyük bir merakla bakıyordu. Köyün denize bakan kısmında dayısıyla birlikte otururken herkes ona bakıyor ve denizin dalgalarında ıslanmalarına rağmen oradan ayrılmıyorlardı.


  Bu olaydan bir hafta sonra Remzi Bey ve dayısının kızı Vesime’nin düğünü için hazırlığa başladılar. Düğüne birçok kişi davet ettiler ve Sara ilk defa bu kadar akrabasını bir arada gördü. Bunların çoğunu da tanımıyordu. Bu arada Homongolos’un adının Ziya olduğunu öğrendi. Sara bu adamı çok merak ediyordu. İlk dayısının kızının nişanında gördü. Homongolos onu görünce bütün kızlara yaptığı gibi onu umursamazlıktan geldi ve daha sonra güzelliğinden etkilenmiş gibi yaparak onunla alay etti.
  Sara Homongolos’u öğrendiği bir olay karşısında kadın düşmanı olarak görüyordu. Çünkü anlatılanlara göre Homongolos'un hayatındaki en iyi ve tek arkadaşı olan Necdet, savaşta bir bombaya basmış ve çok ağır bir şekilde yaralanmış. Yüzü çok kötü bir haldeymiş. Necdet’in kız arkadaşı onu son bir kez görmek için kapıda sürünmüş ve ağlamış. Fakat Homongolos onu içeri almamış Necdet son defa kız arkadaşını görememiş ve ölmüş. Bu sebepden Sara ondan intikam almaya karar verdi. Bunun içinde bir plan hazırladı.
  Bu plana gore; Sara onu kendisine aşık edecek ve onunla dalga geçecekti. Böylece hiçbir kızı sevmemiş olan Homongolos’tan bütün kadınların intikamını alacaktı. Bunu başarmak için Remzi Bey’den, dayısının küçük kızı İsmet Hanımdan ve küçük Bahriye’ den birçok kez yardımı gördü.

  Bir keresinde İsmet, güya Sara’nın boynundan düşmüş olan kolyeyi Homongolos’a gösterdiğinde içinde Homongolos’un kendisinin resmi vardı. Bu da Sara’nın ona aşık olduğunu gösteriyordu.
  Artık Remzi Bey’in düğünü de olmuştu. Fakat hala Homongolos’u oyuna getirememişti. Sara yenildiğini hissediyordu. Son olarak ay ışığı altında kendisini en güzel şekilde ona gösteriyordu. Fakat Homongolos’ta hiçbir tepki yoktu. Homongolos da Sara’ya aşık olmuştu.
  En sonunda Homongolos, Sara’nın oyun oynadığını anladı. Bunun üzerine kalbi çok kırıldı. Daha sonra Homongolos’un ölüm haberi geldi.
   
 2. öyküm_benim

  öyküm_benim EMEĞE SAYGI DUYALIM TEŞEKKÜR ETMEYİ UNUTMAYALIM Elmas Üye

  Ynt: Bir Kadın Düşmanı/Reşat Nuri Güntekin

  burada link yok yazı var.linkleri görebilmeniz dosyaları açabilmeniz için 3 paylaşımınızın olması lazım.suçlama yapmadan önce siteyi inceleseydiniz bunları farkederdiniz.
   
 3. mnar

  mnar Yeni Üye Üye

  Ynt: Bir Kadın Düşmanı/Reşat Nuri Güntekin

  link yok 1
   
 4. mnar

  mnar Yeni Üye Üye

  Ynt: Bir Kadın Düşmanı/Reşat Nuri Güntekin

  link yok 2
   
 5. mnar

  mnar Yeni Üye Üye

  Ynt: Bir Kadın Düşmanı/Reşat Nuri Güntekin

  linkler nerede
   
 6. hasan_14

  hasan_14 Yeni Üye Üye

  Ynt: Bir Kadın Düşmanı/Reşat Nuri Güntekin

  link nerde
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş