Erzurum şivesiyle fıkralar

'Fıkralar ve Komik Yazılar' forumunda badem tarafından 10 Ara 2007 tarihinde açılan konu

1. badem

badem Guest

Çarşıda Erzurumlu bir kadın önden giden hamala bağırmış:
    "Hamal emi, hamal emi saat gaç?"
    Hamalın zaten canı sıkkın:
    "Saat gırk!"
    "Torpak başşan! Heç saat gırk ola!"
    O da kadının ağzının payını vermiş:
    "Heç hamalda saat ola!"

-------------------------------

Duvarcı ustası, tuğlayı, taşı yerine koydu mu iki adım geriye atıp marifetine ıslık çalarmış...
    İnşaat sahibi bakmış iş yürümüyor, ustaya seslenmiş:
    "Gardaş sen duvarı ör, ıslığı ben çalaram!"

--------------------
    Dürdane Hanım saf bir kadın, etliye sütlüye karışmaz, ama lafın nereye gideceğini bilmezmiş...
    Bir gün, hamamda kendisini yıkayan gelinine teşekkür etmiş:
    "Kızım sen beni payladın, Allah da seni paylasın!"

------------
    Mehmet Ağa'ya sormuşlar:
    "Yusuf'u mu seversin, Asım'ı mı?"
    "Yusuf'u!"
    "Niye?"
    "Asım bir yalan söylir, bir doğri; Yusuf hep yalan söylir, beni yormir!"

-------------
    Tebriz kapısında aşağı inende, bir kamyon gelip yolun ortasında durmuş, şoför atlayıp taşı ön tekerleğinin önüne yerleştirmiş, trafik polisi yetişmiş:
    "Burada durulur mu?"
    "Aman ağabey, gurban olim, sahın teprenme, zor durmuşam, frenler dutmir!"
    "Frensiz araba olur mu, üstelik farlardan biri de kırık!"
    "Ağabeg, daş sıcradı, gırdı!"
    "Ver bakalım ruhsatla sehliyetini..."
    "Ne ruhsatı? Ağamın ehliyetini beraber gullanırih, ben de değil!"
    "Tu Allah belanı vermeye, ver 500 lira ceza defol!"
    "Dadaş" boynunu bükmüş:
    "Ayahlaran gurban olim ağabeg, aham 500 lira vermesine verem de, sucumuz ne oni anniyah!"

---------------
    Hasankaleli Fevzi Emi, oturmuş arkadaşlarıyla cinler periler üzerine sohbet ediyor.
    Biri, gidip bir çarşafa bürünmüş; elini, kolunu sallaya sallaya geliyor.
    Fevzi Emi, hayaleti görünce Mehmet'e seslenmiş:
    "Ula Mehmet oku!"
    Mehmet, bildiği bütün duaları okumuş, nafile hayalet daha da hızlanarak üzerlerine geliyor...
    Fevzi Emi bağırmış:
    "Ula Mehmet ohuma, ohudukça kudurir!"

-----------------

Pasinlerin kurtuluşunda Belediye Baskanvekili Sabih Pasin heyecanlı bir nutuk çekiyor :
    -Ermeniler saldırdi, ahan bu ot yığınlarına kadar geldiler, biz
    saldıranda da ano çeşmenin yanından kaşdı cannarıni zor gulturdular.
    Nutku dinleyen ve o günleri yaşamış Behire nine itiraz eder:
    -Ola Sebih atma atma.. Sen ne annadirsan, sen o günleri gördün mü ki?” diye sorar.
    Buna sinirlenen Başkanvekili
    - Pohh yeme Begire, bu bir nutuktur! Ne söyler söylerem.!

-----------Tortumlu'nun biri eşeğe yüklediği dutu "batmanı 2.5 guruşa" diye bağırarak satıyordu.Biri kulağına eğilip "kilosu gaça" diyende:
    -Niye baba ele egilib gulağıma fısıldirsan, hoç esgeriye mevzeri satmiram; tut satiram

----------------------
    Erzurum lisesinde Erzurum’lu Öğretmen ,Erzurum’lu öğrenciyi sözlü sınavı yapıyor : -Arhadaçi -Buyur hocam neci? -Adın neçi? -Mehmet Zeçi -Numaran neçi? -içiyüz içi -Memleçetin nereçi? -Erzürümün içi -Soriyi bilirmisen peçi? -Hocam sori neçi ? -Erzürümün nüfüsi neçi? -Hocam bilmemçi -Eleyse otur içi -hocam neyettimçi

----------
    Erzurum'lu bir hanım telaşla koşarak belediye otobüsünü durdurmaya uğraşıyor. Halk ıslıklıyor. Şoför acı bir frenle duruyor. Kadın: -Gardaş bu otubus İlice'ye gidir mi? Şoförün canı burnunda, araba dolu, zor durmuş, kızgınlıkla -Heyir baci, getmez! Kadın: -Vış! eleyse niye durdun!

--------------------
    Saf bir Erzurum'lu şehirlerarası otobüs yolculuğu yaparken mola yerinde otobüsünü şaşırmıştı. Anonsu duyunca kalkmakta olan otobüsten içeri dalıp seslendi: -Dadaşlar hele bir bahın ben bu otobusun yolçusu miyam?

---------------------

2. tu

tu Guest

Ynt: Erzurum şivesiyle fıkralar

Erzurum lisesinde Erzurum’lu Öğretmen ,Erzurum’lu öğrenciyi sözlü sınavı yapıyor : -Arhadaçi -Buyur hocam neci? -Adın neçi? -Mehmet Zeçi -Numaran neçi? -içiyüz içi -Memleçetin nereçi? -Erzürümün içi -Soriyi bilirmisen peçi? -Hocam sori neçi ? -Erzürümün nüfüsi neçi? -Hocam bilmemçi -Eleyse otur içi -hocam neyettimçi

bu çok hoş yaa :D :D :D

3. tilda

tilda New Member

Fıkralar çok güzel,ev arkadaşım Erzurum'da okumuştu o çok anlatırdı..
    siz biliyorsanız yazın lütfen , minibüste yaşlı teyze ile şoför arasında geçen bir konuşma vardı çok komikti tam hatırlayamıyorum..

4. Rose

Rose Guest

Erzurum'da yaya geçit yerlerine ve kavşaklara trafik lambaları yeni konmuş, halk bu lambalara daha alışma safhasında. Bu yeniliğe kendisini adapte etme safhasında.

Kavşakta karşıya geçmekte olan bir bayanı gören trafik memuru trafik kurallarına dikkat etmediğini görünce ikaz etmek mecburiyetinde kalır ve bayana seslenir:

-Hoop hoop bacım, böyle selamsız sabahsız nereye gidiyorsun acele acele söyler misin?

-Senene memur bey! Erimden izin aldım eltimgile gidirem.

Bu olabilir mi? :)

5. tilda

tilda New Member

:) değil ama bu da güzelmiş....
    benim kastettiğim minibüste geçiyor..
    şoför yaşlı teyzeye yanındaki çocuğu kucağına almasını yolcuya yer kalmadığını söylüyor teyzede çocuğun kocaman olduğunu kucağına alamayacağını söylüyor...
    sonra şoför çocuk içinde para isteyince...
    _toprak başşan el gadar bebeyemi! diyor ama tabi Erzurum şivesiyle anlatınca böyle benim anlattığım gibi iğrenç olmuyor:)

6. simeranya51

simeranya51 New Member

esssstağfirullah,siziki de güzeldi

Bu Sayfayı Paylaş