Gazi Üniversitesi

'Eğitim Fakülteleri' forumunda Umutsuzluk tarafından 24 Eyl 2007 tarihinde açılan konu

1. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Cumhuriyetle Yaşıt Köklü Bir Üniversite

Cumhuriyet’le yaşıt köklü bir eğitim kurumu Gazi Üniversitesi. Bir ayağı 1924 yılında Ankara’da açılan Musiki Muallim Mektebi, diğer ayağı ise 1926 yılında Konya’da açılan Orta Muallim Mektebi’dir.

1927 yılında Ankara’ya taşınır ve Gazi Erkek İlk Muallim Mektebi için yapılan, günümüzde ise Gazi Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan binada Gazi Erkek İlk Muallim Mektebi ile birleşerek Orta Muallim Mektebi ve Gazi Terbiye Enstitüsü adını alırken, Musiki Muallim Mektebi de Enstitü’ye bir bölüm olarak eklenir. Daha sonraki yıllarda Okul, bünyesinde açılan pedagoji ve filoloji bölümleriyle kısa sürede öğretmen yetiştirmede ülkenin öncü ve önder bir eğitim kurumu olur.

Üniversitemiz Mimar Kemaleddin’in mükemmel projesi sonucunda ortaya çıkan o görkemli binada yaşama doğarken, ne denli önemli bir misyon üstlendiğinin de farkındadır. Doğarken Cumhuriyetin kollarına, onu da kollarında taşıyacaktır çağlar boyu, ilerlerken çağdaşlık yolunda.

Gazi adı başa getirilerek 1929 yılında "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" adını alan Okul, 1976 yılında “Gazi Eğitim Enstitüsü” adıyla 1982 yılına dek yaşamına devam eder. 1982 yılı ise yeni bir dönüm noktası olur. Cumhuriyetle birlikte yaşama doğan o köklü kuruluş, 1982 yılında görkemli bir üniversite olarak doğar Ankara’ya ve Gazi Üniversitesi adıyla yalnızca başkentin değil, ülkenin en büyükleri arasındaki yerini alır.

Cumhuriyetin temel ilkeleri ve çağdaş anlayışla beslenen bu görkemli yapıt, Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu, Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Tıp Fakültesi, Basın Yayın Yüksekokulu gibi Türkiye’nin seçkin okullarını da bünyesine alarak öncü bir bilim ve eğitim merkezi niteliğine bürünerek sürdürür büyümeyi.

Gazi Üniversitesinde bugün 14 fakülte, 4 yüksekokul, 10 meslek yüksekokulu, 6 enstitü ve 37 araştırma merkezi bulunmaktadır. Yaklaşık 58.000 öğrenciye 3849 akademik personeli ile her seviyede yüksek öğrenim vermektedir. Eğitim dili ağırlıklı olarak Türkçe olmasına karşın, Tıp, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik- Mimarlık ve Eğitim fakültelerinde, zorunlu bir yıllık ingilizce hazırlık programları vardır ve derslerin üçte biri İngilizce dir. Böylece üniversitemiz, 80 yıla ulaşan uzun ve köklü geçmişi, çağdaş ve laik bilim anlayışı, kültürel ve düşünsel boyuttaki nitelikleri ile deneyimin dinamizmle sentezlendiği bir kurum olma özelliğini sürdürmektedir.

2. eylül

eylül New Member

Ynt: Gazi Üniversitesi

hep gazi de okumak istemisismdir icimde kaldi ya :(

3. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Ben okudum bitirdim o da benim içimde kaldı... Bildiğimiz üniversite çok bi farkı yok ayrıcalığı desen o da yok...

4. Rose

Rose Guest

Ben de Gaziyi istiyordum 2. öğretimi tutuyordu ama istemedim öyle.Şimdi Koü deyim ve çok memnunum Türkiyenin en iyi üniversitelerinden...

5. 6ny

6ny New Member

Gazili olmak ayrıcalıktır 8) ::)

6. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Okluda ne zaman idare ile ilgili bir sıkıntı yaşasak idarecilere bunu derdik :D

7. imgelem

imgelem New Member

Ayrıcalık mı bilmem ama Gazi adını duyan farklı bir tavır sergiliyor. Güzel duygu.
    İmgelem

8. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

??? Ben hiç karşılaşmadım.. :D

9. imgelem

imgelem New Member

Belki branş önemlidir. Özellikle rehabilitasyon merkezleri abartı ilgi gösteriyorlar. :)

10. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Hım anlaşıldı...

11. hellowen

hellowen New Member

bende çocuk gelısımı gazi ünivertesını istiyorum

12. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

:D Gazi üniversitesi çocuk gelişimi bölümünden hep nefret etmişimdir :D

13. simeranya51

simeranya51 New Member

Ben Gazi edebiyat okuyorum ama öğrenci hayatında okul o kadar önemli olmuyor bence.İş biraz öğrencinin aktifliğine hareketliliğine bakıyor.Sonuçta herkes kendi ortamını oluşturuyor.Ancak ilin imkanları etkili olabilir.

14. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Haklısın arkadaşım... Her ne kadar okulda çok sıkılsamda benim de yurt hayatım mükemmeldi.. Çok özlüyorum o günleriii.. Kıymetini bil bence Ankara'nın ve elindeki güzel değerlerin...

15. asmysf

asmysf New Member

Bende Gazi mezunuyum. Dört yıl boyunca birgün üniversitenin tuvaletlerini kullanmadım. Tuvaletleri o şekilde kullananların öğretmen olarak eğtim ordusuna katıldığını düşündükçe; bu tip insaların ülkemin gelecek nesillerene gerçek bir verim sağlayacaklarından şüphe ediyorum. Mekanlar; içindeki insanların şerefi ve haysiyeti ölçüsünde şereflenceğini yada aksi olacağı kanısındayım. Nereyi bitirdiğimiz değil kendimzi ne ölçüde yetiştirdiğimiz önemlidir. Gazi'nin eğitim öğretimini; diğer üniversteleri bilmediğim için kıyaslama yapmayacağım ama Ankara'ki imkanlarını, öğrenciler açısından ideal olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla

16. simeranya51

simeranya51 New Member

Benimle aynı görüşte olmanıza sevindim. Bu yıl her ne kadar son olsa da gazinin ve Ankaranın imkanlarını kullanmaya çalışıyorum. Ama en güzeli çok hoş bir arkadaş ortamımın olması.....SAYGILAR

17. imgelem

imgelem New Member

Gazi derken Gazi'nin fakülteleri var. Ben Mesleki Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi (Nefret edenler için yazdım. :) )mezunuyum. İnanılmaz harika bir okuldu. Çok düzenliydi. Özellikle insan davranışları konusunda otokontrol çok yoğundu.
    Mezun olduktan sonra beni görenler "Öğretmensiniz değil mi?" diyorlardı. Yani belli bir tavrın gelişmesi sağlanıyordu. Tuvaletleri de hiç öyle kirli filan gördüğümü hatırlamıyorum. Demek ki ben görmeyeli derelerden çok su akmış. :(
    İmgelem

18. Umutsuzluk

Umutsuzluk Guest

Canım benim sanırım sen 1990 larda mezun oldun. Beni görenlerde siyasal bilimler okuyorum sanıyor ne olacak şimdi ??? :D

Yıl 2007 ve ben yeni mezun oldum. Bilişsel imkanları gelişmiş olsada artan öğrenci sayısıyla hor kullanımı da artmakta maalesef... Çok çocuk gelişimci tanıdım gaziden çoğunluığu çocuk gibi notlarını bile paylaşmaktan aciz insanlardı. Ve daha neler neler neyse sana öyle demiyorum tabiki işte sırf bu yüzden sevemedim sizin böllümü napalım işte :D

19. imgelem

imgelem New Member

Yanıldınız çooooook daha öncesi mezunuyum. Çocuklarla yaşamak ve çocuklar gibi olabilmek bir meziyettir. Anlamanızı beklemiyorum. Çocukluk eleştirilecek bir şey değildir çünkü anlayabilseydiniz eleştirmezdiniz. Alınmadım çünkü lafını bilmeyenin lafına gücenilmez.

20. Ynt: Gazi Üniversitesi

Ahhh ahhhh Gazi üniversitesi :) biraz daha çalışsaydım (keşke!) :) hep keşkelerle geçiştiriyoruz hayatı

Bu Sayfayı Paylaş