İsmail Beşikci

'Sosyoloji' forumunda badem tarafından 20 Haz 2008 tarihinde açılan konu

 1. badem

  badem Guest

  İsmail Beşikci

  İsmail Beşikci (1939) Sosyolog ve yazar. İskilip'te dünyaya gelmiştir. Beşikci ailesi; İskilip'te aile yapısı olarak oldukça muhafazakar ve milliyetçi bir Türk aile olarak bilinir*1. Ülkemizde Kürtler, cumhuriyetin kuruluşu ve tek parti dönemine ait eserleriyle tanınır.
  İskilip'te ilkokulu okuduktan sonra Çorum lisesini bitirerek, 1962 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1965-1971 yılları arasında ErzurumAtatürk Üniversitesi'nde asistanlık yaptı. Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde sosyoloji asistanı iken aynı bölümde sosyoloji doçenti olan Orhan Türkdoğan tarafından, Marksist propaganda ve bölgecilik yaptığı gerekçesiyle 'ihbar' edilen Dr. İsmail Beşikci, 12 Mart1971 döneminde sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı ve üniversite ile ilişiği kesildi.1974 affıyla cezaevinden çıkar, bu kez de Kürt sorununu işleyen düşüncelerinden ötürü yargılanır.
  Kürt sorunu üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan Beşikçi, 8 kez cezaevine girip çıktı ve yaşamının 17 yılı cezaevinde geçti. 12 Eylül askeri darbesinden önce 1979'da cezaevine girer ve 1987'de serbest bırakılır ancak davalar bir türlü peşini bırakmaz bu davalardan giydiği hükümlerle 1999'a kadar tutuklu kalır. 1999 yılında yapılan sınırlı yasal düzenleme sonucu tahliye olduğunda hakkında toplam 100 yıl hapis ve 10 milyar lira para cezası verilmişti. İsmail Beşikçi'nin 36 kitabından 32'si yasaklandı.
  Özellikle ErzurumAtatürk Üniversitesi'nde asistanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla dikkati çekmiştir. Bu dönemde doktora tezi olarak hazırladığı "Alikan Aşireti Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme" alanında ülkemizde yapılmış olan en önemli sosyolojik bilimsel bir çalışmadır.
  Öğretim üyeliği döneminde ülkemizde yaşanan öğrenci hareketleri de göz önüne alındığında çalkantılı bir döneme denk gelmektedir. Dönemin hükümeti tarafından (S. Demirel hükümeti) suçlanmış ve akabinde uzun yıllarını geçireceği hapishane hayatı başlamıştır.
  Ülkemizde özellikle Kürt Milliyetçiliğini benimseyen ve savunan insanları etkilemiş ve yönlendirmiştir. Kendisine saygı duyulduğu gibi Beşikci için sarı hoca demektedirler.
  Türk marksist düşüncesi tarafından da ilk dönem eserleri sonrasında hapishane döneminde yazdığı kitapları nedeniyle Kürt Milliyetçiliği yapmakla suçlanmaktadır.
  Günümüzde bazı elit çevreler tarafından yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Elbette bu anlaşılma durumu Beşikci'nin doktora tezi çevresinde şekillenerek o dönem bazı çözümlerin üretilmesi sağlanabilirdi demektedirler.
  Hayatını üç evre olarak izlemek ve incelemek onu anlamak açısından yararlı olacaktır.
  İskilip dönemi.
  Üniversite öğrencilik ve öğretim üyeliği dönemi.
  Hapishane dönemi ve sonrası.


  Eserleri
  Doğu Mitinglerinin Analizi 1967
  Doğu Anadolu da Göçebe kürt Aşiretlerinde Toplumsal Değişime 1968
  Doğuda Değişim ve Yapısal Sorunlar 1969
  Doğu Anadolu nun Düzeni, Sosyo-Ekonomik ve Etnik Temeller1969 çapa 2.
  Bilim Yöntemi 1977
  Bilim Yöntemi, Türkiye de ki Uygulama 1 Kürtlerin Mecburi İskanı 1977
  Bilim Yöntemi, Türkiye de ki Uygulama 2 Türk Tarih Tezi, Güneş Dil Teorisi ve Kürt Sorunu 1978
  Bilim Yöntemi, Türkiye de ki Uygulama 3 Cumhuriyet Halk Fırkasının Tüzüğü ve Kürt Sorunu 1978
  Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu
  Devletlerarası Sömürge Kürdistan 1990
  Bilim, Resmi Ideoloji, Devlet, Demokrasi ve Kürt Sorunu 1990
  Bir Aydın Bir Örgüt ve Kürt Sorunu 1990
  Tunceli Kanunu ve Dersîm Jenosidi 1990
  Savunmalar 1991
   

Bu Sayfayı Paylaş