MEB: KPSS'yi Kaldıracağız!

'KPSS' forumunda tsunami tarafından 26 Tem 2008 tarihinde açılan konu

1. tsunami

tsunami New Member

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim Genel Müdürü Ömer Balıbey: 'KPSS'yi Kaldırıp Direk öğretmen Atayacağız. Çalışmamız Sürüyor'

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim Genel Müdürü Ömer Balıbey: "Şuan ülkede 170-180 bin biriken öğretmen var. Arz talep olmayınca bu çocukların şansı yok. Uzun vadede öğretmen liseleri, eski öğretmen okulları gibi eğitim fakültelerinden mezun olan öğrencileri alsın arz talep dengelensin ve KPSS'ye girmeden direk atanacak. Bunun için uzun vadede bir çalışma yapıyoruz." dedi.

Safranbolu'da ihale aşamasında olan Anadolu Öğretmen Lisesi'nin yapılacağı Harmanbaşı Mahallesi'nde incelemelerde bulunan MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim Genel Müdürü Ömer Balıbey, daha sonra Safranbolu İlçe Kaymakamı İzzettin Küçük'ü ziyaret etti. Balıbey, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK'le 2002 yılından bu yana ara verilen toplantıların yeniden başladığını ve mevcut öğretmen sistemi içerisindeki öğretmenleri nasıl iyileştirilmesi konusunda yoğun çalışma içersinde olduklarını belirtti.

Öğretmenlerin yerleştirilmesi konusunda yaşanan sıkıntıların sorulması üzerine Balıbey, "Kadro bu kadar, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bize 30 bin kadro veriyor. 10 binde sözleşmeli 40 bin. Bu 40 bin kadro ile hiç birşey almıyoruz. Ülkede 69 adet eğitim fakültesi olunca 50 bin öğretmen mezun oluyor, teknik eğitimde 42, fen edebiyatta ise 28 fakülte olunca yılda 80 binin üzerinde mezun oluyor. Biz 30 ile 40 bin civarında kadro alıyoruz. Şuan ülkede 170 -180 bin biriken öğretmen var. Arz talep olmayınca bu çocukların şansı yok. Uzun vadede öğretmen liseleri eski öğretmen okulları gibi eğitim fakülteleri mezun olan öğrencilerini alsın, arz talep dengelensin ve KPSS'ye girmeden direk atansın. Bunun için uzun vadede bir çalışma yapıyoruz. Bu bir altyapı futbol okulu gibi olmalı. Dershanelerin kapatılması konusunda ise bunun bir arz talep durumu olduğunu, dershaneler iyi okullar kötü demiyoruz ya da tam tersini de demiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı büyük bir reform başlatarak serbestlik yaparak SBS ile öğrencileri sistemin içerisine almaya başladı. Liseler 4 yıla çıkarıldı. Anadolu öğretmen ve fen liseleri hariç. Anadolu liselerini de uzun vadede böyle yapmayı düşünüyoruz. Daha çok bu arz talebi yukarda rahatlatarak, yani alttan gelen sisteminin önünü açarsak, o sınava çok az öğrencinin gireceği sisteme koyarsak herkes daha çok rahatlayarak girebilir ve o zaman dershaneler kaldırılır. Şuan ki mevcut sistemde bugün dershanelerin kalkması mümkün değil, ancak uzun vadede yeni alternatifler aranırsa ve eğitim sisteminde yeni reformlar oluştuğu zaman ancak dershaneler kaldırılması düşünülebilir. İleride sınavsız geçişler olacağından zaten otamatikmen dershaneler kapanır. Bunlarının hepsi zaten uzun vadede olacak işler" diye konuştu.
    ih a / Netgazete

2. cafzafer2

cafzafer2 New Member

Ynt: MEB: KPSS'yi Kaldıracağız!

Ben BU işten bişey anlamdaım

3. kronik öğrenci

kronik öğrenci New Member

Gerçekten ilginç bir yaklaşım. Eğitim fakültelerinin kontenjanları her yıl artıyor. Bu stratejiyle mi KPSS' yi kaldırmaya çalışıyorlar :mad: Bu gidişle sınav sayısı 2'ye 3'e çıkacak. Ama hani OKS'yi kaldırıp SBS yaptıkları gibi birşey yapmaya çalışıyorlarsa onu bilemem tabi.

KPSS gider 2. ÖSS gelir. (Öğretmen Seçme Sınavı) :mad: :mad:

4. aykız

aykız New Member

ya keşke kalksa 4 yıl okuduk zaten.

5. dreammaker

dreammaker New Member

kalkarsa ne olacak anlamış değilim eğer diploma notuna göre öğretmen ataması yapılacaksa söylesinler şimdiden notları yükseltelim:)) tam ben mezun olacam adamlar sistem değiştiricekler Allahım aklıma mukayet oll....

6. pesimist

pesimist Guest

ne zaman kalkacak çıkmaz ayın son çarşambasındamı

7. gul

gul New Member

kırmızı karlar yağınca galibaa

8. safiye dumlu

safiye dumlu New Member

kpss kaldıracaklarını inamıyoooooooooooooooooooooooor yalan : :p

9. rüzgarın kızı

rüzgarın kızı New Member

valla bu söylenti herkesi karıştırdı.keşke kalksa ama neye göre atıcaklar bizi...bizi ne belirleyecek..herkes memleketine yerleşsin o zaman.ben çok sevirim valla...askıda kaldı yine herşey ne zaman ne olacağı belli değil..hep bir bilinmezlik hayırlısı olsun sonumuzda....

10. hamit_28

hamit_28 New Member

kalktıgı zaman da lutfen benıde mezarımda haberdar edermısınız

11. neri

neri New Member

kpss yi kaldırmasanda olur biz ing mezunlarına ing sorular hazırlayıverin..adil olun

12. musti-tes

musti-tes New Member

:))) bizede enerjiyle ilgili soru sorun

13. LTAC

LTAC New Member

arzın talepten az oldugu her yerde sınav olması zorunludur

14. dolunay5656

dolunay5656 New Member

sınav iyidir iyi. insanı bunaltır, dengesini bozar, uykusuz bırakır,ağresiflik yapar, sinir yapar ve depresyon yaşanır.

sınav iyidir iyi.

15. Marcos

Marcos New Member

Kpss kaLkmaaazzz. En fazla ismi değişir yeni bir sınav yaparLar..

16. tugce sipahi

tugce sipahi New Member

arkadaşlar bu devlet büyükleri asla böyle bir büyüklük yapacağa benzemiyorlar

17. maxtas2009

maxtas2009 New Member

Biraz zor kalkması

18. tuana21

tuana21 New Member

biz kps kalksın demiyoruzki adil olunulacak olan bu sınavda alanında sınava tabi tutsunlar madem sınav sınav diye verdikleri diplomadan o yeterliliğe ulaşıp ulaşmadığımız konusunda yargıdalarsa

19. burcumatematik

burcumatematik New Member

tüh be o kadar da çalışmıştık nolcak şimdi... :):):):)):

20. Turkce4

Turkce4 New Member

Değil mi?

Bu Sayfayı Paylaş