YAVRU GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

'Fizik Öğretmenleri' forumunda nükleerfizikçi tarafından 4 Oca 2008 tarihinde açılan konu

 1. nükleerfizikçi

  nükleerfizikçi New Member

  [​IMG]

  Alman astronomlar, ilk kez bir güneş sisteminde hala oluşum aşamasında bulunan bir yeni doğmuş gezegen keşfetti. Bu keşifle bir yıldızın filizlenmeden önce gaz ve toz bulutundan nasıl temizlendiği ve gezegen haline dönüştüğü görüntülendi.

  Heidelberg’deki Max Planck Astronomi Enstitüsü tarafından yapılan ve ayrıntıları Nature dergisinde yayımlanan keşifte gözlenen gezegenin, Jüpiter’den 10 kat daha hacimli ve sadece 8 ila 10 milyon yaşında olduğu tahmin edilen TW Hydrae adlı genç bir yıldızın çevresinde döndüğü belirtildi.

  Araştırmanın başında yer alan Johnny Setiawan ve meslektaşları, yıldıza 6 milyon km uzaklıkta bulunan ve sistemin tozlu diskinin içindeki yörüngeyi 3,56 günde dolaşan yavru gezegenin keşfinin, bir yıldız filizlenmeden önce nasıl gezegen oluşumunun çevresindeki gaz ve toz bulutundan temizlendiğini gösterdiğini belirttiler.

  Bilim insanları makalelerinde, keşiflerinin, gezegenlerin 10 milyon yıl içinde, disk yıldız rüzgarları ve radyasyon tarafından dağıtılmadan önce oluşabildiğini ortaya koyduğunu kaydettiler.

  Gözlemlerinde Şili’deki Güney Avrupa Gözlemevinde bulunan 2,2 metrelik Max-Planck-Gesellschaft teleskobunu kullanan Alman gökbilimciler, TW Hydrae yıldızının Hydra takımyıldızına 182 ışık yılı uzaklıkta bulunduğunu belirttiler.

  Gezegenlerin, gelişimini tamamlamakta olan yıldızların çevresinde dönen toz ve gaz disklerinin içinde oluştuğunu düşünen bilim insanları, çok genç örnekleri gözlemlemenin, Güneş Sistemi’nin de dahil olduğu gezegen sistemlerinin doğuşu ve gelişimini anlamaya yardımcı olacağını belirtiyorlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş